Ekonomi

New York Borsası Yükselişe Başladı

New York Borsası haftanın son işlem gününe yükselişle başladı.

Açılışta Dow Jones endeksi 100 puanın üzerinde değer kazanarak yüzde 0,38 artışla 34.020,82 puana yükseldi.

S&P 500 endeksi yüzde 0,39 artışla 4.364,15 puana, Nasdaq endeksi ise yüzde 0,37 artışla 13.571,19 puana yükseldi.

Dün olumsuz bir seyir izleyen borsalarda, haftanın son işlem günü açılışında yükseliş kaydedildi. ABD Merkez Bankası (Fed) Lideri Jerome Powell’ın dünkü açıklamalarındaki tonu beklenenden daha “şahin” oldu.

Fed Lideri Powell, dün katıldığı panelde, enflasyonu yüzde 2 hedefine indirecek kısıtlayıcı bir para politikası duruşuna ulaşıldığından emin olmadıklarını, gerekirse para politikasını daha da sıkılaştırmaktan çekinmeyeceklerini ifade etti.

Hafta boyunca diğer Fed yetkililerinin açıklamaları da faizlerin bir süre yüksek tutulması gerektiğine işaret ederken, Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic bugün yaptığı açıklamada enflasyonun hedefe indirilmesi için daha fazla zamana ihtiyaç olduğunu belirtti. Bostic, faiz oranlarının daha da artırılmasına gerek kalmadan enflasyonun hedefe indirilebileceğini düşündüğünü kaydetti.

Öte yandan Powell’ın “şahin” üslubundaki açıklamalarının ardından dün yüzde 4,65’e yükselen ve ABD Hazinesi’nin tahvil ihracına yönelik talebinin beklentilerin altında kalmasının ardından dün yüzde 4,65’e yükselen ABD 10 yıllık tahvil faizi, bugün yüzde 4,59’a geriledi.

Analistler, yatırımcıların para politikasının gidişatına ilişkin daha fazla ipucu için gelecek hafta açıklanacak enflasyon verilerini beklediklerini belirtti.

gulnar-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu