Haber

Erdoğan Toprak: İktidar Kadınlara Verdiği Sözü Tutmadı, ‘Haksız Tahrik’ İndirimi Sürüyor

CHP Genel Lider Koordinatör Başdanışmanı Erdoğan Toprak, iktidarın İstanbul Sözleşmesi’ni feshederken kadın cinayeti davalarında “İyi hal”, “Haksız tahrik” gibi indirimlerin uygulanmayacağı sözünü verdiğine dikkat çekerek, “Mevzuatın kadınları yeterince koruduğunu savunan iktidar, bir yıl önce kadın cinayeti davalarında ‘iyi hal ve haksız tahrik’ indirimlerini yasa değişikliğiyle kaldırma sözünü de tutmadı” dedi.

CHP Genel Başkan Koordinatör Başdanışmanı ve İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, haftalık değerlendirme raporunu bugün yayınladı. Toprak raporunda, İstanbul Sözleşmesi’ni yürürlükten kaldırırken, bayana şiddet ve bayan cinayetlerine ait davalarda “İyi hal”, “Haksız tahrik” üzere indirimlerin uygulamama kelamı verdiğine dikkat çekerek, şunları belirtti:

“En küçük bir demokratik yansıdan bile korkan, rahatsız olan, baskıyla sindirme ve susturmaya yönelen iktidarın bayanlara yönelik telaffuzlarının içinin boş ve samimiyetsiz olduğu 25 Kasım’da ülkenin dört bir yanında bayanlara karşı sergilenen tutumla ortaya çıktı.

Seslerini duyurmak isteyen, bayana şiddet konusunda toplumsal hassaslığı harekete geçirmek isteyen yüzlerce bayan, güvenlik güçlerince fiziki halde engellendi, makûs muameleye maruz kaldı ve gözaltına alındı. Tüm dünyada özgürce kutlanan bugün de kentlerimizin meydanları, caddeleri bayanlara adeta dar edildi. Metrolar, tramvaylar, toplu ulaşım araçlarının iptaliyle tüm vatandaşlar mağdur edildi. Barikatlarla, bariyerlerle, kalkanlarla meydanlar açık cezaevine çevrilerek bayanlar engellendi. Temel insan haklarının, yasal ve demokratik hakların kullanımının iktidar talimatıyla yok edildiği, demokrasi ve özgürlüklerin tümden yok edilmek istendiği açığa çıktı.

“İKTİDAR SÖZÜNÜ TUTMADI”

Türkiye, bayana şiddet ve bayan cinayetlerinde Avrupa’da birinci, dünyada ilk sıralarda yer alırken, iktidar; TBMM’nin kabul edip onayladığı, bayanlara yasal teminat sağlayan İstanbul Sözleşmesi’ni Cumhurbaşkanı imzasıyla feshederek kadınları korumasız, savunmasız, yasal güvencesiz bıraktı. Birleşmiş Milletler raporuna göre dünyada her bir saatte 5 kadın cinayete kurban gidiyor. Türkiye’de Ocak-Ekim devri 10 ayda öldürülen bayanların sayısı 350’yi aşarken, sadece ekim ayında 34 kadın cinayetle öldürüldü, 26 kadın şüpheli şekilde ölü bulundu. İstanbul Sözleşmesi’ni feshederken mevcut kanunların ve mevzuatın bayanları gereğince koruduğunu savunan iktidar, bir yıl evvel bayan cinayeti davalarında ‘iyi hal ve haksız tahrik’ indirimlerini yasa değişikliğiyle kaldırma kelamını de tutmadı.

Kadınlara yönelik bu zihniyeti iktidarımızda değiştirerek, bayanlar, çocuklar, gençler ve tüm yurttaşlar için özgür, inançlı, adaletli bir Türkiye kuracağız.”

CHP’li Toprak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah Said Hüseyin Halil es-Sisi ile görüşmesini de “İktidarın İhvan’a verdiği destek ve ülkenin iç siyasetinde taraf olmasıyla 2013’ten bu yana Mısır ile kesilmiş olan ilgilerde yeni bir etaba geçiliyor” diye yorumlayarak, şunlara dikkat çekti:

“Dünya Futbol Şampiyonası açılışı için Katar’a giden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar Emiri Şeyh Temim aracılığıyla Mısır Devlet Başkanı Sisi ile tokalaşma pozu verdi. Bu kare ilişkilerin daha ileri bir aşamaya geçişi ve hızla düzeleceğinin işareti olarak değerlendirildi. Erdoğan, servis edilen fotoğrafı ‘Siyasette küslük, dargınlık olmaz’ diyerek savundu. Mısır ile ilişkilerin düzelmesini olumlu, olması gereken ancak gecikmiş bir adım olarak görüyorum.

“KEYFİ VE ŞAHSİ DIŞ POLİTİKA”

Baştan beri Türkiye’nin hudut komşuları, bölge ülkeleriyle diplomasi temelinde, karşılıklı saygıyı ve içişlerine karışmama ve iç sıkıntılarında taraf olmamayı unsur edinen alakalarda bulunmasını, diyalog ve diplomasi kapılarının açık tutulmasını savunduk. İktidara ülkenin çıkarlarına ziyan ve hasar veren yanlışlardan vazgeçmesi için davetler yaptık. Muhalefet olmamıza karşın Kahire’ye, Şam’a heyetler gönderdik. İktidar daima bunları reddetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ülkenin diplomasi birikimini, ulusal ve temel ilkelerini dışlayan ‘Keyfi ve şahsi dış politikası’, İhvan ve Hamascı yaklaşımı Mısır’ın yanı sıra, Suriye, Katar dışındaki Körfez ülkeleri, Sudan, Tunus, İsrail’e kadar pek çok ülkeyle ilişkileri bozdu, gerdi.

Mısır ile yaşanan gerilimler Arap dünyasının lideri konumundaki bu ülkeyi Türkiye karşıtlığına yöneltti. Doğu Akdeniz’de Yunanistan, Güney Kıbrıs, İsrail ile güç ve siyasi alanda yakınlaştı. Türkiye dışlandı, yalnızlaştı. Arap Birliği’nde Türkiye aleyhine kararlar çıkmasına çalıştı. Kuzey Afrika ve Sahra Altı Afrika ticaret yollarında Türkiye’yi engelledi. Önemli manada siyasi ve ekonomik kayıplarla karşılaştık. Doğu Akdeniz’de doğalgaz alanlarının paylaşımında AB yaptırımlarına maruz kalındı.

“SİYASİ SORUMLULUKTAN KURTULAMAZ”

Bu bölgede kurulan EASTMED oluşumuna Türkiye alınmadı.  Tüm bu süreçlerin sonunda gecikmeli olsa da yanlışsız yolun bulunması, yanlıştan dönülmesi ülkemizin çıkarları ismine olumludur. Lakin İktidar, ülkeye ve topluma ödettiği siyasi, ekonomik, diplomatik bedellerin, neden olduğu prestij ve itimat kaybının hesabını millete vermek zorundadır. İçeride muhalefet başkanlarına, kendisinden olmayanlara en ağır hakaretleri yaparken, düne kadar ‘Katil, darbeci’ dedikleriyle, dokuz yıl sonra ‘Siyasette küslük olmaz’ diyerek tokalaşma pozu verip siyasi sorumluluktan kurtulamazlar!”

CHP’li Toprak’ın raporundan satır başları şöyle:

“SAĞLIK SİSTEMİNİ ÇÖKERKEN İKTİDAR: Sıhhat sistemini çökerten iktidar, halkı en temel hayati ilaçları bulamaz, erişemez noktaya getirdi. Maliyet artışları ve enflasyon karşısında sabit kurlu Euroya endeksli ilaç fiyatlamasıyla eczanelerin mağduriyeti had safhaya ulaştı. İlaç ve tıbbi aygıt bölümü ağır problemler altında eziliyor!

16 Ekim’de Ankara’da tüm Türkiye’den katılımla Büyük Eczacı Mitingi planlayan Türkiye Eczacılar Birliği, 54 ildeki Eczacı Odaları, Amasra’daki maden katliamı nedeniyle mitingi ertelediler ve 27 Kasım’da (bugün) yapma kararı aldılar.   Doktorlar, öğretmenler, eczacılar neden meydanlarda? İktidar neden bu seslere kulak tıkıyor?

Cumhurbaşkanı Erdoğan kısa süre önce resmi hesabından ‘her 100 ilacın 89’unun yerli üretim olduğu’ paylaşımını yaptı. Anlaşılan bunun gerçek olmadığı konusunda uyarıldı ki, kısa müddet sonra tweetini silmek zorunda kaldı. Yalnızca bu bile iktidarın ülkedeki sıhhat, ilaç problemlerinden, eczacıların ve ilaç üreticilerinin düşüncelerinden ‘bihaber’ olduğunun kanıtı!

“KAVGA- KORKU- KAOS”: Plan ve Bütçe Komitesi’nde kabul edilen 2023 Bütçe Maddesiyle ilgili görüşmelerde, atanmış bakanların seçilmiş milletvekillerine yönelik hali, tehdit ve hakaret telaffuzları iktidarın seçim sürecinde 3K (Kavga-Korku-Kaos) stratejisiyle saldırgan ve doğuşçu bir kampanya yürüteceğini gösterdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan partisinin küme toplantısında yaptığı konuşmanın büyük kısmını muhalefet önderlerine yönelik ağır hakaret içeren kelamlara ayırırken, atadığı bakanlar da tıpkı zihniyeti bütçe görüşmelerinde sergiledi.

Artık doğuşçu siyasetten, tansiyondan ve makus telaffuzlardan bıkan toplum, bunların hiçbirisine prim vermeyecektir. Halkın sağduyusu ve dirayeti kavgasız tartışma, birbirini dinleyip manaya, barış ve huzurla bir ortada yaşama hasreti ağır basacaktır. Tansiyon ve kaos stratejisi ile iktidarı sürdürme heveslerini ve planlarını boşa çıkartacaktır.

MERKEZİ İDARENİN BORCU 7 TRİLYONA ULAŞTI: Merkezi idare toplam borç stoku 7 trilyon lirayı aştı. Ekim sonu prestijiyle iç borç ana para fiyatı 1,8 trilyon TL iken faiz 2,6 trilyon TL! İç borç stoku 4,4 trilyon TL’ye ulaşırken bunun yüzde 60’ı faiz! Toplam borç stoku içerisinde döviz borçlarının hissesi yüzde 65’i aştı. Kur ve enflasyon arttıkça katlanan borç tutarı ülkenin geleceğini tehdit ediyor!

Ekim sonu itibarıyla Merkezi Yönetimin Dış Borç Stoku, 101 milyar doları ana para 43 milyar doları faiz olmak üzere toplam 144 milyar dolar!

Güncel ortalama 18,50 dolar kuru ile TL karşılığı 2 trilyon 664 milyar TL iken, kurlar yukarı yönlü hareket ettikçe bu tutar durduk yerde yükseliyor.

2017’de 877 milyar TL olan Merkezi İdare Borç Stoku (MYBS) toplamı, tek adam idaresinde hızlanarak 2018 sonunda birinci kere trilyona yükseldi ve 1 trilyon 67 milyar TL oldu. Ağır borçlanma siyasetiyle 4 yılda 7 kat artan MYBS içinde faiz yükü ana parayı geçerken, dövize endeksli borçların toplamdaki hissesi yüzde 65,49’a çıktı. Dövize ve TÜFE’ye endeksli borçlar, kur ve enflasyon arttıkça borç stokunu üst çekiyor. İktidar, adeta gözü kara bir formda sergilediği bu borçlanma hırsıyla, Türkiye’nin ve 85 milyonun geleceğini faizcilerin, dövizcilerin ve hazineye borç verenlerin ellerine terk etti!

İktidarın dış politikadaki U dönüşlerinin perde arkasında ‘borç ve dolar’ bulma talebinin olduğu son gelişmelerle netleşti. BAE’den sonra Suudi Arabistan’dan Merkez Bankası’na 5 milyar dolar geleceği açıklanırken, Katar’dan da 10 milyar dolar bekleniyor. Bu paraların hangi koşullarla, hangi tavizler karşılığında verildiği bilinmiyor! Gelecek paralar Merkez Bankası brüt rezervlerini kağıt üzerinde yükseltse de swaplar hariç ekside olan net rezervler, ekside kalmaya devam edecek.

Tüm bu para girişleriyle ilgili anlaşmalar, verilen taahhütler, faiz ve diğer koşullar, Türkiye’ye ne çeşit yükümlülükler getirildiği şeffaf formda kamuoyuna, TBMM’ye açıklanmak zorunda. Tabii asıl üzücü tablo, iktidarın politikalarıyla ekonomiye verilen ağır hasar ve iktidarın tavizlere açık hale getirilmesi yanında, 800-900 milyar dolarlık bir ekonominin 5 milyar dolara sevinir-övünür konuma sürüklenmesi!

MERKEZ BANKASI MEVDUAT TOPLAMAK İÇİN FAİZİ YÜZDE 25’E ÇIKARTTI: Merkez Bankası Para Siyaseti Heyeti beklendiği üzere siyaset faizini 1,5 puan daha düşürerek yüzde 9’a indirdi ve ‘faiz indirimi döngüsünün tamamlandığını’ açıkladı. İktidar piyasa faizlerinin de tek haneye ineceğini öne sürerken, bankalar TL mevduat toplayabilmek için faizi yüzde 25’e çıkarttı!

İktidar aralıktan itibaren baz tesiriyle enflasyonda yaşanacak rakamsal gerilemeyi; ‘Faiz inince enflasyon düşecek dedik, dediğimiz çıktı’ diye pazarlayıp, yanlışlarını örtmek için ekonomik muvaffakiyet palavralarına sarılarak siyasi nema sağlamaya çalışacak. Lakin bir yılda ülkeye ve topluma yaşatılan ağır faturanın bedelini kim ödeyecek? Kanımca halk bunun hesabını sandıkta oylarıyla soracak!

“YERLİ ÜRETİCİ’YE TERBİYE”: Yerli üreticiyi ‘terbiye etmek’ için yıllarca ziraî eser, et-canlı hayvan ithalatına kapıyı açan iktidar artık de ‘fahiş fiyat ve gıda güvenliği’ gerekçesiyle ihracatı yasakladı. İktidar; enflasyon, maliyet artışı ve yükselen besin fiyatlarının bedelini, üreticiye ödetiyor. Türkiye, besin enflasyonu ve fiyatlarında dünya beşinciliğinden dördüncülüğe yükseldi!

İhracat yasaklarıyla eserin yurt içinde kalması, fiyatların düşürülmesi planlanırken, üreticinin eserini daha uygun fiyatla ihraç etmesi ve kayıplarını telafi etmesinin önü kesiliyor.

Gıda fiyatlarının faturası üreticiye çıkartılırken, Dünya Bankası (DB) ve Birleşmiş Milletler Besin Örgütü’nün (FAO) son açıkladığı Kasım 2022 güncelleme rakamlarıyla Türkiye dünyada 10’uncu büyük tarım iktisadı olmasına karşılık besin enflasyonunda dünya dördüncüsü. Global besin fiyatları kasımda düşüşe geçti. Dünya besin fiyatlarında yıllık artış yüzde 2 oldu! DB ve FAO’ya göre Türkiye, aynı dönemde TÜİK rakamlarıyla yüzde 99 olan gıda enflasyonuyla dünyadaki ilk beş ülke arasında dördüncülüğe yükseldi: Zimbabwe yüzde 321, Lübnan yüzde 208, Venezuela yüzde 158), Türkiye yüzde 99, Arjantin yüzde 87!

İSVEÇ’İN NATO ÜYELİĞİ: İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğini parlamentolarında onaylayan 28 ülkenin dışında henüz onay vermeyen son iki üye ülkeden Macaristan aralıkta onay vereceğini açıklarken Türkiye üzerinde NATO baskısı artıyor. İsveç Parlamentosu, Türkiye’nin İsveç’in NATO’ya üyeliği için kural koştuğu terörle gayret yasasını sertleştiren düzenlemelere imkan sağlayacak anayasa değişikliğini kabul etti.

NATO, ABD ve AB, sürecin hızlandırılmasını istiyor ve Türkiye’ye baskıları artırmaya yöneliyor. Yaklaşan seçim süreci ve seçim takviminin ilanı sonrası TBMM’nin tatile girecek olmasının iki ülkenin üyelik onayını 2023’ün ikinci yarısına uzatması olasılığı, NATO ve batı başkentlerinde tartışılıyor.

RUSYA’NIN MİLLETLERARASI ALANDA TECRİDİ: Avrupa Parlamentosu, Ukrayna’da sivil hedeflere saldırdığı gerekçesiyle Rusya’yı, ‘teröre destek veren ülke’ ilan etti. Rus ordusu, Çeçen milisler ve paralı askerlerden oluşan Wagner Grubu’nun ‘terör grupları’ listesine alınması istendi. Kararın herhangi bir yaptırım etkisi olmasa da Rusya’nın memleketler arası alanda tecrit edilmesine taban sağlayacaktır.

ABD ve AB tarafından uygulanan ağır yaptırımlarla karşı karşıya bulunan Rusya, ‘teröre destek veren ülke’ nitelemesiyle memleketler arası açıdan daha fazla tecride maruz kalacak, yeterlice yalnızlaşacaktır.

AB Önderler Tepesi gündemine de birebir doğrultuda karar alınması, ‘teröre destek veren ülkeler listesi’ oluşturulması önerisi gelebilir.

ABD’nin ‘teröre takviye veren ülkeler’ listesinde İran, Suriye, Kuzey Kore ve Küba yer alıyor. ABD bu ülkelere mali, finansal, ticari, silah vb. konusunda ambargo ve yaptırım uyguluyor. ABD Kongresinde Rusya’nın listeye alınması tarafındaki davetlere ve teşebbüslere karşın Biden idaresi, bu türlü bir adıma sıcak bakmıyor. Kanımca Türkiye’nin tarafsızlık siyaseti ve Rusya ile alakaları bu karardan etkilenmeyecektir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vip elit Arnavutköy escort Bayan numaraları
-
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort