Haber

Çin Savunma Bakanlığı ABD’nin Çin’i karalayan raporunu eleştirdi

PEKİN, 25 Ekim (Xinhua) — Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü Wu Qian, ABD Savunma Bakanlığı tarafından yakın zamanda yayınlanan bir raporu, gerçekleri göz ardı ettiği ve Çin’in ulusal savunma politikası ile askeri stratejisini çarpıttığı gerekçesiyle eleştirdi.

Wu, çarşamba günü yaptığı açıklamada, asılsız “Çin askeri tehdidi” söylemini körükleyen ABD’nin Çin Halk Cumhuriyeti’ne ilişkin 2023 Askeri ve Güvenlik Gelişmeleri raporundan son derece rahatsız olduklarını ve rapora şiddetle karşı çıktıklarını söyledi.

Sözcü, Çin’in barışçıl kalkınma yoluna bağlı olduğunu ve kendini korumaya yönelik bir ulusal savunma politikası izlediğini vurguladı. Wu, Çin’in askeri gelişiminin “belirli bir ülkeyi veya amacı hedeflemediğini, meşru, yasal, makul ve ılımlı olduğunu” belirtti.

Çin ile ABD arasındaki asker-asker ilişkilerine de değinen Wu, iki ordunun karşılaştığı mevcut zorluk ve engellerin tek sorumlusunun ABD olduğunu ifade etti.

Sözcü, ABD tarafına yalan uydurmayı bırakması, Çin hakkındaki yanlış algıyı düzeltmesi, samimiyet ve somut eylemlerle hem iki ülke hem de iki ordu arasındaki ilişkilerin sağlıklı ve istikrarlı bir şekilde gelişmesini teşvik etmesi çağrısında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu