Haber

ABD’den 14 Mayıs seçimleriyle ilgili dikkat çeken açıklama!

ABD, Türkiye’de 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlerin sonucunun ikili ilişkileri etkilemeyeceğini belirtti. Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Hangi hükümet seçilirse seçilsin birlikte çalışmaya devam edeceğiz… Tek umudumuz demokratik sürece dayalı, özgür ve adil bir seçim görmektir”mesaj verildi

Sağlık Bakanlığı’nın günlük basın toplantısında Sözcü Yardımcısı Vedant Patel’e, “Türkiye’de önümüzdeki hafta Pazar günü yapılacak cumhurbaşkanlığı ve genel seçimler Türk-Amerikan ilişkilerini nasıl etkileyecek”diye sordu.

sözlerine “Etkilemez”Patel söze şöyle başlıyor: Türk halkı hangi hükümeti seçerse seçsin, birlikte çalışmaya devam edeceğiz ve bu ilişkileri derinleştirmeye, bir dizi işbirliği alanı ve ortak öncelikler üzerinde çalışmaya devam edeceğiz” dedi.cevabı verdi.

Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, Türkiye’nin değerli bir NATO müttefiki olduğuna ve ABD için değerli olan bir dizi konuda vazgeçilmez bir rol oynadığına işaret ederek, şöyle konuştu: “Karadeniz Tahıl Girişimi’nin oluşturulmasında ve uygulanmasında Türkiye’nin oynadığı rolü belirtmek isterim. Liderlikleri ve birleştirici rolleri sayesinde Rusya’nın tahılı silah haline getirmesini önleyecek bir mekanizma var.”söz konusu.

Patel yanıtladı, “Ama genel olarak ABD seçimlerde taraf tutmuyor. Tek umudumuz, demokratik sürece dayalı, özgür ve adil bir seçim görmek.”o bitirdi.

eleskirtajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu